تبلیغات
نایت نما [موضوع: آزاد] - چرا رنگ آسمان در طول روز آبی و در طلوع و غروب خورشید قرمز است؟

                 نور سفیدی که ما می بینیم فقط بخش کوچکی از دسته پخش کننده تشعشع خورشید یعنی طیف الکترومغناطیسی ،شامل انرژی نورانی قابل رویتی است که به صورت موج سفر می کند.
 

با استفاده از یک منشور نور قابل رویت می تواند به رنگین کمانی از شش رنگ تجزیه شود.

نور خورشید از همه رنگ های رنگین کمان یعنی قرمز ،نارنجی،زرد،سبز ،ابی و بنفش تشکیل شده است.مولکول های موجود در جو،با نور خورشبد پیش از اینکه به چشم ما برسد واکنش انجام می دهندو iهفت رنگ را به وجود می اورند.

این هفت رنگ عبارتند از :قرمز،نارنجی،زرد،سبز،ابی،نیلی و بنفش.هر رنگ در طیف قابل مشاهده ،طول موج و فرکانس خودش را دارد.قرمز طولانی ترین طول موج و پایین ترین فرکانس را دارد و بنفش کوتاهترین طول موج و بالاترین فرکانس را دارد.
هنگامی که نور وارد جو می شود،معمولا به خاطر وجود مولکول های هوا و افشانه ها و ذرات ریز گرد و غبار و بخار اب در همه جهات پخش می شود.آنهایی که طول موج کوتاهتری دارند،بیشتر پراکنده و پخش و پلا می شوند.برای همین نور آبی که طول موج کوتاهتری دارد ده برابر بیشتر از نور قرمز پراکنده می شود.اگرچه رنگ بنفش نسبت به رنگ آبی طول موج کوتاهتری دارد،اما چون چشمان ما نسبت به رنگ بنفش تحریک پذیر و حساس نیست ،آسمان به نظرمان آبی می رسد.موقعی که در نهایت نور به چشمان ما می رسد نور آبی در سراسرآسمان پخش شده است و به همین دلیل آسمان به نظرآبی می رسد.

چرا رنگ خورشید هنگام طلوع و غروب قرمز می شود؟
در ابتدای صبح یا اخر بعداز ظهر نور باید در یک فاصله بیشتر و از میان بخش ضخیم تر جو عبور کند.هنگامی که خورشید در افق پایین تر می آید،یعنی نزدیک به طلوع و غروب خورشید جو ضخیم تر است(ذرات بیشتری دارد).و رنگ هایی با طول موج بلندتر دوربردترند.در نتیجه غروب و طلوع خورشید کاملا قرمز به نظر می آید.وقتی به خاطر آتش های جنگل،انفجارها ی آتشفشانی توفان های بیابانی یا آلودگی های دیگر ذرات جو افزایش می یابند غروب وطلوع خورشید حتی قرمز درخشان تری از حد معمولی پیدا می کند.
بعضی وقت ها آسمان کاملا همان زمینه آبی را ندارد.در زمان هایی نزدیک به افق آبی روشن تری دارد و تقریبا سفید است.انعکاس نور از زمین بخشی از دلایلی است که این اتفاق رخ می دهد.مو قع که شما نزدیک قله کوه هستید آسمان رنگ کدرتر و تاریک تری دارد.وقتی فضا نوردان و فضا پیمایشان به آسمان پرتاب می شود از پنجره که به بیرون نگاه می کنند آسمان راتاریک تر می بینندطبقه بندی: علمی،

تاریخ : جمعه 25 بهمن 1392 | 01:42 ب.ظ | نویسنده : سرباز ولایت | نظرات

  • پنجه
  • آپ رنگ
  • بک لینک
  • نسل سومی
  • دریافت کد رای گیری

    تحلیل آمار سایت و وبلاگ